Apple CarPlay 2024 novinky ze světa Apple Carplay v nadcházejících generacích aut s více displeji.

CarPlay od Applu na více displejích ve vozidle propojuje váš iPhone – dokonce i středně drahé modely – s displeji ve vašem autě, což vám umožňuje přístup k aplikacím, funkcím a částečně nahrazuje vestavěný infotianment systém.

V této velké aktualizaci se CarPlay rozšíří na všechny displeje ve vozidle, nikoliv jen na hlavní infotainment panel.

Pro upřesnění – očekávejte rychloměrné ukazatele, ciferníky a widgety v Apple stylu. Při představování úžasného nového designu značka stanovila termín vydání softwaru na letošní rok 2024. Ale nečekejme že to bude v následujících měsících a kompatibilita se všemi výrobci aut. (k tomu se dostaneme později). S aktualizací CarPlay mířícím k nám v příštích měsících, jaké změny může přinést? Podívejme se na všechny nové funkce, které přináší aktualizovaná verze CarPlay od Applu.

Doplnění: CarPlay byl spuštěn v roce 2014 a umožňuje zrcadlení zjednodušené verze iOS na infotainment systému auta. Jakmile je tato funkce povolena na iPhonu společně se SIRI, můžete zařízení připojit k autu buď kabelem nebo přes Bluetooth a Wifi. Samozřejmě musíte mít Carplay aktivní od svého výrobce nebo od AutoUpdate.cz.  Bohužel způsob připojení je pevně stanoven výrobcem auta, ale jsme tady i my a umíme některá auta naučit používat Wifi. Jakmile je propojeno, můžete interagovat s rozhraním CarPlay místo běžného softwaru auta.

To znamená, že máte přístup především k hudbě a navigaci. Základní myšlenkou je, že je to bezpečnější způsob, jak používat mobilní telefon během jízdy. Jednoduše ho ovládate prostřednictvím tlačítek na volantu, hlasem a nebo přes dotykový displej.

Aktuální verze CarPlay od Applu spuštěná na displeji infotainmentu je nástavba standardního infotainment systému auta a umožňuje přístup k malému výběru aplikací. Můžete přejít na hudbu, zprávy, telefon a mapy,spotify, Apple music, Easy-Park, audiotéka,.. abychom jmenovali alespoň několik. Otevřením těchto aplikací přímo na displeji auta se eliminuje jakékoli pokušení dotýkat se telefonu během jízdy. Jak byste očekávali, můžete také přijímat hovory, odpovídat na zprávy a používat Siri přes CarPlay pro vytáčení telefoních kontaktů, nastavení navigace a podobně.

CarPlay je nejoblíbenějším softwarovým produktem pro auta, poráží Android Auto (alternativu pro Android) a standardní software výrobce automobilu. Apple tvrdí, že 99% aut v USA podporuje CarPlay (v Británii není tolik), a že 79% Američanů by si nekoupilo auto bez něj. Nejsme si úplně jisti, jak je to pravda, ale jsme přesto velkými fanoušky. Ale i Android má své výhody které převyšují Apple, například lze doinstalovat aplikace, které vám umožní přehrávat videa z youtube nebo přidávat další aplikace do seznamu Android Auto. Tomu se ale budeme věnovat v jiném článku. 

Všechny nové funkce CarPlay brzy přijdou. Jak jsme již zmínili, Apple plánuje kompletní redesign CarPlay od základů. A když říkáme kompletní redesign, myslíme tím každý tlačítko a ikonku. Největší rozdíl mezi současnou verzí CarPlay a novou je způsob, jakým ovládá vaše auto. Namísto toho, aby pracovalo společně s existujícím softwarovým systémem vašeho auta, nová a vylepšená verze CarPlay jej zcela nahradí díky plné integraci.

Kromě aplikací CarPlay se Apple Carplay rozhraní rozšiřuje na všechny ostatní displeje ve voze. To zahrnuje palubní desku a všechny ostatní displeje vč ukazatelů rychlosti pod volantem. (například u vozidel Mercedes Benz). Apple neuvedl, zda budou podporovány displeje na zadní části vozu – ale ty nejsou zatím tak běžné. Ani neuvedl jestli plánuje rozšíření aplikací ne přehrávání videa jako je Youtube, Netflix, HBO, CT24 a dále. Jelikož se jedná o rozšíření i na displeje pro spolujezdce. Tak je malá šance že tam streamovací a online TV aplikace povolí alespoň pro toho spolujezdce. Džme si palce!

Ano, slyšeli jste správně. Apple přepracovává palubní desku s vlastními designovanými rychloměry, ciferníky, indikátory benzínu a ukazatele dojezdu. Budete také moci umístit widgety na palubní desku, jako je počasí, nebo si vybrat tradiční statistiky řidiče. Na delších palubách vám Apple umožní přidat další widgety, zobrazit podrobnější informace o cestě a ovládat hudbu. S veškerým tímto dalším displejovým prostorem byste měli využít všechny možnosti! Všechna data specifická pro jízdu jsou doručována senzory auta, i když váš iPhone spouští aplikace. Váš telefon neukládá ani nesleduje informace získané z vozidla.

Nejpozoruhodnější je, že přepracovaný CarPlay nahrazuje celý software vozu, což vám umožňuje ovládat auto přímo skrz něj. Budete moci upravovat klimatizaci, zapínat vyhřívaná sedadla, přehrávat FM rádio a další – přesně tak, jak byste očekávali od standardního softwaru v autě. Ta nejlepší část? Všechno je stále v rámci CarPlay, takže nemusíte opustit rozhraní, a design od Applu pokračuje. Apple chce vytvořit v autě s novým CarPlay více povědomý zážitek, který vás připomíná váš telefon.

SharePlay také míří do CarPlay. Místo sdílení obsahu přes FaceTime budou moci ostatní uživatelé iPhone přehrávat hudbu a další zvukový obsah přímo přes auto. Pouze telefon řidiče musí být připojen, a na iPhony cestujících se automaticky zobrazí výzva. Tato nová funkce bude perfektně fungovat s kolaborativními playlisty Apple Music, které byly představeny v iOS 17.

Apple zamýšlelo uvedení na trh koncem roku 2023 s oznámením modelů aut, které ho podporují. Toto oznámení jsme dostali – Porsche a Aston Martin budou prvními značkami, které začnou dodávat CarPlay nové generace. Zpráva však není příliš optimistická – skutečný rozjezd se však nezačne až do roku 2024. Technologický gigant již vysvětlil, které automobilky budou podporovat přepracovaný CarPlay. Na seznamu jsou Ford, Lincoln, Mercedes-Benz, Infiniti, Honda, Acura, Jaguar, Land Rover, Audi, Nissan, Volvo, Porsche, Polestar a bylo zmíněno, že další budou přidány. Koncern VW jistě nebude chtít zůstat pozadu.

Někdo zmínil problémy? Kdy očekávat nový CarPlay od Applu Zatímco Apple zaměřovalo vydání v roce 2023, nepodařilo se mu dodržet tuto lhůtu. Při oznámení prvních značek, které začnou dodávat nový software, Apple poznamenalo, že spuštění nebude zahájeno až do roku 2024. Bohužel, je to o rok později, než jsme původně očekávali. A to není jediný problém. BMW nepodpoří přepracovaný CarPlay. To je proto, že výrobce aut jednoznačně rozhodl, že nepovolí softwaru převzít celý systém vozu. Místo toho chce, abyste používali jeho vlastní systém iDrive 9. Naštěstí současná verze CarPlay bude nadále podporována v budoucnosti. Ale neměli bychom být překvapeni, pokud se i další automobiloví výrobci rozhodnou vznést námitky, upřednostňující svůj vlastní infotaiment ve voze, ačkoliv by mohl být staromódní.

Na WWDC 2023 jsme neslyšeli žádné jinéí novinky ohledně CarPlay, kromě SharePlay, který míří do softwaru. Protože CarPlay závisí na iPhonu, očekávali jsme, že se software objeví jako součást iOS 17. Ale s oznámením absentujícím z akce Applu, mohl by přijít až příští rok v iOS 18. V minulosti Apple oznámil další funkce na svém obvyklé zářijovém akci Apple-Event, společně s novými modely iPhone. A s novým časovým plánem Applu bychom mohli čekat, že se rozšířený CarPlay dostanete až s následující velkou aktualizací IOS 18.

Takže CarPlay zlepší zážitek z jízdy, pohltí všechny displeje na palubní desce a bude hezky spolupracovat s ekosystémem Applu. Je to výhra pro auto a pro vás. S tím, že Apple přebírá vedení, budou automobilový výrobci schopni udělat krok zpět od vývoje softwaru. Nebo alespoň pokračovat ve stávajícím standardu na úrovni C. Samozřejmě, auta stále budou potřebovat svůj vlastní software pro ty, kteří používají zařízení s Androidem (předpokládáme) nebo vůbec nemají smartphone. Ale pravděpodobně se zlepší vlastní software automobilových výrobců, protože nyní mají konkurovat verzi od Applu. Což je dobře!

carplay design
error: Content is protected !!